Warsztaty pieśni o miłości to 4 spotkania śpiewacze, które odbędą się na przełomie maja i czerwca w Domu Kultury, a zakończą pokazem, który będzie częścią „Chojnowskiej Nocy Kupały”. Na warsztat weźmiemy stare pieśni polskie, które śpiewano niegdyś po wsiach, rejestrowane i kolekcjonowane, współcześnie, przez etnografów oraz pasjonatów kultury tradycyjnej. Kiedyś śpiewano zawsze i wszędzie. Śpiew był przedłużeniem mowy. A zatem kto potrafił mówić, potrafił też śpiewać. Śpiew jednoczył ludzi, ułatwiał funkcjonowanie, spełniał określone funkcje. Pieśni nierzadko podejmowały trudne tematy. Czego nie można było powiedzieć, można było wyśpiewać. Noc Kupały to czas przesilenia letniego. To stare święto ognia i wody, miłości i płodności. To również czas wróżenia, np. skakania przez ogień ( na dobre plony) czy plecenia wianków i puszczania ich na rzekę (na przyszłego męża). Warsztat przeznaczony jest dla kobiet, ponieważ zajmiemy się głównie kobiecymi pieśniami o miłości. Zanim jednak przejdziemy do śpiewania, rozluźnimy i rozgrzejemy nasze ciała, swobodnie pooddychamy, pośmiejemy się i wspólnie podźwięczymy. Oprócz śpiewania będziemy również improwizować na archaicznych i etnicznych instrumentach. Wcześniejsze doświadczenie muzyczne lub jego całkowity brak zupełnie nie ma znaczenia. Tu liczą się szczere chęci. Warsztaty poprowadzi Karolina Rosocka, animatorka kultury oraz pasjonatka kultury tradycyjnej. Zapraszam serdecznie!
2019-05-13 15:19
Radosnych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy życzy MOKSiR
2019-04-18 13:38
Jeżeli masz między 18 a 50 lat, nie jesteś studentem, więźniem czy też osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a twoje wykształcenie jest maksymalnie ponadgimnazjalne, to masz możliwość bezpłatnego nabycia, uzupełnienia czy podwyższenia kwalifikacji w zakresie języków obcych lub obsługi komputera. Informacji udziela pani Agnieszka Podoba - tel.533 338 154
2019-04-10 08:49
6 kwietnia 2019 r. był w Chojnowie niewątpliwie świętem polskiej piosenki. Wszystko za sprawą 17. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki ROZŚPIEWANE NUTKI, który zgromadził w sali widowiskowej Domu Kultury niemal 60 wykonawców. W 3 kategoriach wiekowych - rocznik 2009 i młodsi /kat. A/, roczniki 2004-2008 /kat. B/, rocznik 2003 i starsi /kat. C/ - prezentowali się na scenie być może przyszli następcy dzisiejszych muzycznych gwiazd. Wykonawców oceniali: Agnieszka Maciejewska – śpiewaczka, trener wokalny, Magda Skiba – aktorka Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Janusz Trepiak – kierownik sekcji instrumentów dętych, perkusji i śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Zdaniem jurorów na laury w tegorocznym konkursie zasłużyli: - w kat. A – I miejsce - Kalina Tryniszewska, która piosenką „Cała doskonała” zawojowała serca oceniających; trzy równorzędne II miejsca przyznano: Alicji Smyk („Piosenka drewnianych lalek”), Mai Gontarczyk („Laleczka z saskiej porcelany”) i Michałowi Kowalczykowi („Pasikonik”). Nie przyznano III miejsca, za to znalazły się dwa wyróżnienia: dla Emilii Fąfary („Radość najpiękniejszych lat”) i Amelii Bereżańskiej („Ada to nie wypada”). - w kat. B nie przyznano z kolei I miejsca. II miejscem nagrodzono Zuzannę Lemantowicz („Stara baśń”), trzema równorzędnymi III miejscami uhonorowano: Zuzannę Załucką („Kołysanka dla okruszka”), Klarę Kuibk („A w parkach jesień”) i Patrycję Sinicką („Naprawdę chcę”). Znalazły się też trzy wyróżnienia: dla Oliwii Stefanowskiej („Miasteczko cud”), Martyny Kostrąg („Nie żałuję”) i Julii Wilk („Gdzieś tam za tęczą”). - w kat. C – I miejsce wyśpiewała Laura Górniok („Dobranoc panowie”). Dwa równorzędne II miejsca to: Angelika Maszczak („Spijam z twoich ust”) i Joanna Piura („Nie wie nikt”). III miejsce przyznano Aleksandrze Naglik („Sen motyla”), a dwa wyróżnienia powędrowały do: Mai Weroniki Kowalskiej („Nietoperze naszych nocy”) i Zuzanny Krupy („Ja nie chcę spać”). Zgodnie z wieloletnią tradycją swoje nagrody ufundowała i wręczyła też pani Krystyna Czapska. W kat. A jej zdaniem należało wyróżnić Emilię Fąfarę i Igora Sobczaka, w kat. B – Aleksandrę Wieleżew i Julię Bachurską, w kat. C – Melissę Fortwengel i Dominikę Pawłowską. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a miłośników pięknych głosów zapraszamy za rok. Będziemy świętować „18” NUTKI. Oczywiście – śpiewająco !
2019-04-08 10:26
Ponad 60. młodych wokalistów pojawi się na tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Rozśpiewane nutki". W załączniku prezentujemy kolejność występów.
2019-04-01 13:20