Film „Popiełuszko" to opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę.

Obraz przedstawia życie Księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się powołania w wojsku, proces rodzenia się Jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb. Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Szczególną uwagę zwraca dopracowana scenografia, która doskonale oddaje estetyczny koloryt lat 80. To jeden z bardzo niewielu filmów przedstawiających ten tak ważny okres naszej najnowszej historii i z pewnością pierwszy ukazujący go tak wiernie.


Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane zostały najnowsze środki i rozwiązania techniczne. Została również opracowana specjalna wersja filmu dla osób głuchych i niedosłyszących. Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia Księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną Księdza Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.


Chcielibyśmy Państwa gorąco zachęcić do obejrzenia tego filmu oraz zainspirować pomysłem zorganizowania pokazów dla uczniów (oferujemy pomoc w organizacji takich pokazów).

Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom nawiązującym do fabuły filmu macie Państwo możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na lekcjach historii, religii, języka polskiego, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie.

Konspekty lekcji zostały przygotowane przez grono specjalistów z poszczególnych dziedzin pod kuratelą IPN i Narodowego Centrum Kultury. Każdy nauczyciel, który wraz z grupą swoich uczniów obejrzy film, może nieodpłatnie otrzymać od obsługi kina nasze materiały.


Film wchodzi do kin 27 lutego 2009 roku.  W CHOJNOWIE PROJEKCJA 19 MARCA 2009 R.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie