Aktualności

WIERNA WATAHA

24 listopada chojnowscy miłośnicy Melpomeny mieli po raz kolejny okazję do spotkania z Teatrem Modrzejewskiej z Legnicy. Tym razem – w związku z pandemią covid-19 – w wersji on-line. A wszystko dzięki funkcjonującemu od kilku lat programowi TEATR POLSKA, w którym z ogólnopolskiej oferty teatralnej wyłaniane są spektakle najciekawsze, najbardziej nośne, kulturo- czy też społecznotwórcze i dzięki dofinansowaniu udostępniane mieszkańcom miejscowości pozbawionych własnej, stałej sceny teatralnej. „Modrzejewska” do ścisłego grona kwalifikowała się wielokrotnie, a my mieliśmy dzięki temu okazję do obcowania na miejscu, w Chojnowie z kreacjami znaczącymi, ważnymi. Nie inaczej było i tym razem, choć nie brakło także sceptyków, twierdzących, że teatr w telewizorze czy na ekranie monitora przypomina konsumowanie czekolady przez „sreberko” opakowania. Cóż, jeśli nie można inaczej, warto – moim zdaniem - choćby tak. Zwłaszcza że „telewizyjna” wersja sztuki WIERNA WATAHA zrealizowana została bardzo profesjonalnie, a budowane napięcie zdawało się co i raz przełamywać szklaną barierę… Historia małego miasteczka, w którym wszystko zdaje się toczyć odwiecznym, uświęconym zwyczajami rytmem, została napisana i scenicznie opowiedziana tak, że praktycznie dzieje się „zawsze/wszędzie”. Dylematy i rozterki, życie dzienne „dla ludzi” i życie nocne, w którym rządzą chucie i namiętności; próba zaspokajania oczekiwań, norm i wartości grupy zderzona z indywidualną potrzebą realizacji siebie muszą doprowadzić do tragicznego finału. I tak się dzieje. Wataha wierna pozostaje jedynie wilczemu prawu natury, choć oficjalnie głosi, że realizuje boskie plany… Zainteresowanych pogłębioną analizą sensów utworu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) odsyłam do świetnego tekstu Jolanty Kowalskiej „Ludzie i wilki”, który ukazał się w styczniowym (2018) „Dialogu”. Warto, choćby po to, by lepiej dostrzec i zrozumieć, z jak bogatym znaczeniowo dziełem przyszło nam obcować. Podziękowania należą się programowi/projektowi „Teatr Polska”, bo dzięki niemu praktycznie co rok mamy okazję do spotkań z wartościową literaturą sceniczną. Równie wielkie słowa wdzięczności należy skierować do dyrektora Jacka Głomba i całego zespołu teatralnego legnickiej sceny, bo to im zawdzięczamy możliwość przeżywania, emocjonalnego „przetrawiania” ważkich dla naszej polskiej społeczności problemów. DZIĘKUJEMY!

2020-11-26 09:46

WIERNA WATAHA w Chojnowie /on-line/

Założenia były zupełnie inne. 24 listopada br. o godz. 18:00 mieliśmy gościć "na żywo" spektakl WIERNA WATAHA z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy. Z wiadomych przyczyn ten sposób spotkania z dramatem i aktorami nie dojdzie do skutku, co nie znaczy, że miłośnicy legnickiej sceny nie będą mogli WATAHY zobaczyć. 24 listopada br. o godz. 18:00 spektakl będzie, tyle że - on-line. Jedyne 100 biletów zostanie nieodpłatnie udostępnionych zainteresowanym drogą mailową. Cóż należy zrobić? Wystarczy na adres: mdk_chojnow@wp.pl przesłać swoje zgłoszenie chęci uczestnictwa, podając adres mailowy. Na wskazany mail zostanie wygenerowany klucz, który pozwoli 24 listopada rozsiąść się Państwu wygodnie w domowych pieleszach, włączyć komputer i - oglądać! O czym jest WIERNA WATAHA? W opisie spektaklu czytamy: "Bogobojni mieszkańcy małego miasteczka żyją w poczuciu bezpieczeństwa, oddaleni od zawirowań politycznych reszty świata, od wszelkich wojen i niepokojów. Ceną za ten komfort jest – składana co pokolenie – niezwykła ofiara… Przez wiele lat nikt się przeciwko niej nie buntuje, wszyscy rozumieją wagę wspólnej sprawy, zgadzają się na życie podporządkowane potrzebom wiary i Kościoła. Ale w końcu w miasteczku rodzi się ktoś, kto chce żyć zupełnie inaczej…" Autorzy i wykonawcy: reżyseria - Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK) scenografia - Piotr Tetlak Kostiumy - Natalia Rejszel grafika i animacje - Justyna Sokołowska muzyka - Jacek Hałas, współpraca Albert Pyśk choreografia - Jakub Lewandowski Grzegorz Wojdon – Tata Katarzyna Dworak - Matka Adrianna Jendroszek - Joanna Magda Drab - Sabina Aleksandra Listwan – Córka Magda Biegańska - Córka Rafał Cieluch - Brat Bogdan Grzeszczak - Brat Mateusz Krzyk - Brat Paweł Palcat - Ksiądz Albert Pyśk - Jarek Paweł Wolak - Opowiadacz Inspicjent/ sufler: Jolanta Naczyńska

2020-11-18 13:17

DOM KULTURY ZAMKNIĘTY

Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego informujemy, że Dom Kultury w Chojnowie, a ściślej - wszystkie funkcjonujące w nim dla mieszkańców sale i pracownie oraz kino i kręgielnia - pozostają nieczynne do odwołania. MOKSiR udostępnia boisko ze sztuczną nawierzchnią dla grup zorganizowanych. Można korzystać z bieżni.

2020-11-10 08:51

BOISKO SZTUCZNE NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Informujemy, że od dnia 23.10.2020 r.- w związku z wprowadzeniem obostrzeń w czerwonej strefie- boisko ze sztuczną nawierzchnią nie będzie udostępniane osobom indywidualnym i grupom niezorganizowanym.

2020-10-23 14:04

KONKURS KULINARNY

Konkurs kulinarny ,,Kulinarne dziedzictwo Wrzosowej Krainy’’REGULAMIN:Organizator:Fundacja Gramineae, ul. Żeromskiego 1, 59-140 Chocianów Konkurs skierowany jest do mieszkańców z obszaru Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania ,,Wrzosowa Kraina’’tj.mieszkańcy Gminy Chocianów, Gminy Lubin, Gminy Przemków, Gminy Chojnów, Miasta Chojnów, Gminy Kunice, Gminy Miłkowice, Gminy Gromadka, Gminy Bolesławiec.Cel konkursu:•Popularyzacja i upowszechnienie potraw z lat 80. •Wymiana przepisów i doświadczeń wśród uczestników konkursu• Budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnej • Aktywizacja mieszkańców z obszaru LGD Wrzosowa Kraina Zasady uczestnictwa:• aby zgłosić swój udział należy wypełnić kartę zgłoszeniową, która wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych(RODO) oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku i zdjęć • w konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 rok życia • każda osoba może zgłosić do konkursu od 1 do 3 potraw • Każdy przepis powinien zawierać: dokładnie podaną ilość składników,opis przygotowania potrawy oraz dobrej jakości zdjęcie gotowej potrawy (od 1 do 4zdjęć) • Wypełnioną kartę zgłoszeniową wraz z przepisem i zdjęciami należy wysłać na adres e-mail biuro.gramineae@gmail.comlub dostarczyć osobiście w siedzibie biura po uprzednim kontakcie telefonicznym (tel: 518739907) w terminie od 16.10.2020r. do 23.10.2020r.Założenia organizacyjne • Przepisy zgłaszane do konkursu powinny opierać się na tradycjach rodzinnych oraz zdrowych, tradycyjnych produktach.Kryteria oceny i nagrody:•Ocenie podlegać będzie: nawiązanie do tradycji, oryginalność przepisu, wykorzystanie zdrowych, swojskich, regionalnych produktów, estetyka i jakość wykonania zdjęć•Ogłoszenie wyników nastąpi do 30.10.2020r. • Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom • Laureaci konkursu otrzymają nagrody związane z tematyką kuchenną, wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Organizatora (nagradzane będą 3 pierwsze miejsca) • Zwycięskie przepisy zostaną umieszczone w książce kucharskiej ,,Kulinarne dziedzictwo Wrzosowej Krainy’’Ustalenia końcowe: • Wszystkie osoby zgłaszające się do konkursu zobowiązane są wypełnić i podpisać kartę zgłoszeniową –nadesłanie karty zgłoszeniowej na konkurs jest równoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu oraz na podstawie art.81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. z 2017r.poz. 880, 1089, z 2018r. poz. 650), dobrowolnym wyrażeniem zgody na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku, głosu, wypowiedzi oraz utworów audiowizualnych (w tym nagrań, fotografii, itp.) bez konieczności każdorazowego ich zatwierdzania w działaniach medialnych prowadzonych przez Fundację Gramineae. Zgoda obejmuje wykorzystanie, utrwalenie, obróbkę i powielanie zdjęć oraz nagrań za pośrednictwem dowolnego medium w dowolnym celu. Powyższa zgoda nie jest ograniczona czasowo ani terytorialnie. • Wszystkie kwestie, których nie obejmuje regulamin, ustala Organizator.

2020-10-20 14:05

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie